MOTOR RADYATÖRÜNDE VEYA SU KABINDA YAĞ OLMASI - SEBEPLERİ ve ÇÖZÜMLERİ

Motor suyuna yağ karışması
Motor soğutma su kabının veya radyatörünün içerisinde soframızda yediğimiz pekmezli tahin renginde ve kıvamında bir sıvı görülmesinin sebebi motor suyuna yağ karışmış olmasındandır. Motor yağı, motor suyu ile karıştığında pekmezli tahini andırır. Bu durum motorda ciddi bir sorun olduğunu veya kısa süre içerisinde olacağını gösterir. Peki motor suyuna neden yağ karışır, veya karışırsa ne olur hep birlikte bakalım.

Motor Suyuna (antifirizine) Neden Yağ Karışır

Motor yağının suya karışmasının birden fazla nedeni olabilir. O nedenlerden en sık rastlanılanlarından birisi de silindir kapak contasının görevini yerine getirememesidir. Resimde de belirttiğim gibi eğer ki yağ kanalı ile su kanalı arasındaki contanın bölümü yanar veya görevini yerine getiremezse o kanaldan yağ motor suyu içerisine sızar. Siz de bunu radyatör kapağını açtığınızda görürsünüz.


Yağ ve Su Kanalı 
Diğer bir neden ise yağ soğutucusudur. Motor yağının soğuması için yağ, küçük bir radyatör içerisinden geçer. Bu küçük radyatörün içinde ince kanallar ve petekler bulunur. Bu soğutucular genelde alüminyumdan yapılır ve zamanla veya herhangi bir zamanda hararet görmesinden dolayı delinir. Dolayısıyla yine bu durumda da yağ motor suyu içerisine sızar.


Motor Suyuna Motor Yağı Karışırsa Ne Olur ?


Yukarıda saydığım sebeplerden dolayı motor suyuna yağ karışmış ise bunun bir çok olumsuz sonucu olacaktır. Yağ karışan suyun ısındığında basıncı artacağı için radyatör hortumlarının şişmesine hatta dayanıksız olanların patlamasına sebep olacaktır.

 Ayrıca pekmezli tahin kıvamına gelen motor suyu geçmesi gereken ince hortumlarda tıkanıklılık oluşturur. Bu da antifirizin devirdaim olmasını engelleyeceği için sık sık hararet yaptırırsınız.

Yine koyulaşmış olan yağlı suyu devirdaim pompası çeviremeyeceği için motor hararet yapacaktır ve devirdaim pompasına zarar verecektir.

Yazıyı kısa tutmaya çalıştım ancak sığmadı. Suya yağ karışmasının çözümlerini başka bir yazıda yayınlayacağım. ( Yayınladım. BURAYI tıklayarak ulaşabilirsiniz. )

Motor suyuna yağ karışma durumunda arızanın tesbiti ve yapılacaklar için tıklayınız.

Bu anlattığım motoru suyunun içerisine yağın karışmasıydı. Bir de motor yağının içine su karışma durumu vardır. Onu da başka bir yazıda yayınlayacağım. Görüşmek üzere.

Tepkiler:

2 yorum :

  1. Verdiğiniz bilgi için teşekkürler..
    https://www.hatayarackiralama.net/

    YanıtlaSil
  2. 2004 ford focus aracımda hararet göstergesi normal yağ özelliğini kaybetmemiş fakat yağ çubuğuna baktım fazla yağ var lakin bunu araç atmış nerden attığını bilemedim rölantide çalıştırıp iki kere fan açmasını bekledim fan açtı motor suyu haznesinde yok denilecek kadar az yağ var ve motor suyu haznesinde çok ısınıyor bunun nedeni ne olabilir teşekkür ederim

    YanıtlaSil

Konuyla ilgili yorumlar yapabilir, aracınızda yaşadığınız bir problemi diğer kullanıcıların okuması için paylaşabilirsiniz. Dilerseniz sorularınızı üst kısımda bulunan ''İLETİŞİM'' panelinden, aracınızın marka, modelini ve arıza bilgilerini detaylı olarak belirterek iletebilirsiniz..