OTOMOBİLLERDE AKTİVATÖR NEDİR ?

Araçların motorlarında önemli birer parça haline gelen sensörleri hepimiz sıkça duyuyoruz. Peki araçlarda aktivatör nedir? Aktivatör araçlarda, beyinden aldığı sinyallerden sonra harekete geçen parçalardır. Aktivatöre örnek olacak parçaları söylemek gerekirse;
elektronik boğaz kelebeği veya turbo elektro vanalarını söyleyebiliriz. Boğaz kelebeği, siz gaza basınca gelen sinyaller doğrultusunda gaz kelebeğini açar veya kapatır. Bu hareketi veren elektronik parça aktivatörler grubuna girer. Turbo elektro vana da yine beyinden aldığı sinyaller doğrultusunda turbonun açmasını veya açmamasını sağlar. Halk dilinde sensör kelimesine fazla alışıldığı için genelde boğaz kelebeği sensörü denir. Ancak doğrusu boğaz kelebeği aktivatörüdür. Sensörler hakkında detaylı bilgiye buradan bakabilirsiniz.

Not : Örnekte anlattıklarımın çalışma şekli araç marka ve modeline göre değişiklik gösterebilir.

Bunlar da ilginizi çekebilir ; Motor beyni (ECU) detaylı bilgi
Benzinli motor çalışması detaylı anlatım
Aracınız çok mu yakıyor ? İşte çözümleri
Aracınızın freninden ses geliyorsa ?
Elektro mekanik park freni nedir, nasıl çalışır?
Hangi marka araç hangi ülkenin ?

Tepkiler:

0 yorum :

Konuyla ilgili yorumlar yapabilir, aracınızda yaşadığınız bir problemi diğer kullanıcıların okuması için paylaşabilirsiniz. Dilerseniz sorularınızı üst kısımda bulunan ''İLETİŞİM'' panelinden, aracınızın marka, modelini ve arıza bilgilerini detaylı olarak belirterek iletebilirsiniz..