ROT KOLU NEDİR ? ARIZALARI ve GÖREVLERİ

Rot kolu direksiyon milinden aldığı hareketi rot başına ileten parçadır. Aracın esnemesinde hareket edebilmesi için rot kolunun bir ucu oynar başlık yapılmıştır. Rot kolunun arızalanması ise bu oynar başlığın içindeki aşığın boşluk yapmasıdır.
Günümüz araçlarında rot kolunun oynar başlığın yatağı fiber malzemeden üretilmiştir. Bu fiber zamanla boşluk yapar. Belki 1 mm boşluk oluşması durumunda siz bunu direksiyonda boşluk olarak hissedersiniz. Stabize yolda giderken tıkır tıkır ses yapar. Çözümü eski araçlarda içi yağlanıp ayar vidasından boşluğu alınıp tekrar takılmaktı. Ancak günümüz araçlarında
böyle bi işlem olamıyo ve yenisi ile değiştirmek gerekiyor. 


Rot ayarı ise bu rot kolunun rot başına bağlandığı ucundaki ayar somunundan yapılır. Yani rot kolunu değiştirdiyseniz o somun söküleceği için rot ayarı yaptırmanız gerekir.

Konuyla ilgili yorumlarınızı aşağıdaki yorum kısmından yapabilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir;
Aracınızın freninden ses geliyorsa ?
El freni az tutuyor veya hiç tutmuyorsa ?
En az arıza yapan araçların listesi
Arabamızı tanıyalım - Pratik bilgiler
Z rot nedir ? Arıza ve görevleri
Az yakıt için çözümler

Tepkiler:

0 yorum :

Konuyla ilgili yorumlar yapabilir, aracınızda yaşadığınız bir problemi diğer kullanıcıların okuması için paylaşabilirsiniz. Dilerseniz sorularınızı üst kısımda bulunan ''İLETİŞİM'' panelinden, aracınızın marka, modelini ve arıza bilgilerini detaylı olarak belirterek iletebilirsiniz..